2013-2014 Faaliyet Raporu

2013-2014 Faaliyet Raporu

YÖNETİM KURULU
 
2013 – 2014 Yılları Faaliyet Raporu
 
Değerli İNKAY Üyeleri,
 
Bilindiği gibi İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneğimiz 1998 yılından bu yana, özelde Antalya’da ve turizm sektöründe, genelde ise yurdun her yanında ve birçok sektörde görev yapan, İnsan Kaynakları Profesyonelleri ile birlikte paylaşımlarına ve çalışmalarına devam etmektedir.
 
2013 yılında ilk işimiz, Dernek Merkezimizi "İsmet İnönü Cad. Kilit 1 İşhanı Kat:1 No:50 Muratpaşa- Antalya" adresindeki yeni mekana taşımak olmuştur. Bu konuda Okay Çıkan arkadaşımıza ve değerli üyemiz Elif Yıldırım ve babası Sayın Yıldırım’a bu yerin ücretsiz olarak bize, Derneğimize tahsisi konusundaki duyarlılıkları için teşekkür ederiz. 
 
Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı Leonardo Da Vinci Projesi
 
Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Okay Çıkan’ın gayretleri ile geçen yıllarda olduğu gibi 2013 yılında da AB Projesi için gerekli hazırlık yapılarak, Hayat Boyu Öğrenme Programı Leonardo Da Vinci Projesi’ne başvuruda bulunulmuştur. Bilindiği gibi, İNKAY olarak amacımız sadece biz İnkay üyelerine değil, genç kuşaklara da destek olmak sorumluluklarımız ve görevlerimiz arasında bulunmaktadır.
 
Bu proje ile Antalya’da çalışmakta olan ve gelecek vaat eden 20 genç otelciye, 22 Şubat - 05 Nisan 2013 tarihleri arasında, Almanya’nın Berlin kentinde 6 haftalık teorik destekli ve uygulamaya yönelik eğitim programı düzenledik. Ekip ile beraber Okay Çıkan organizasyonda yer almış ve program başarı ile sonuçlanmıştır.  Antalya’daki çeşitli otellerde görev yapan 10 Aşçı ve 10 Barmen’nin katıldığı programda, Avrupa Birliği “Hayat Boyu Öğrenme Programı Leonardo Da Vinci Projesi” kapsamındaki eğitimlere ikisi bayan 18’i erkek genç otelci başarılı çalışmalar yaparak otellerine geri dönmüşlerdir.
 
Katılımcıların bilgi ve görgülerini arttırmak için Berlin’deki otel ve restoranlarla önceden anlaşma sağlanmış, projede onların katkısı da büyük olmuştur. Katılımcılara işyerlerindeki çalışma ve  ilişkilerini geliştirmek amacıyla 6 hafta boyunca temel almanca eğitimleri de verilmiştir. Bu program sayesinde katılımcılar, hem almanca öğrenmiş, hem Berlin’de eğitim görme ve Alman İşyerlerinde çalışma olanağına sahip olmuşlardır.
 
Projenin temel hedefi ve amacı; Türkiye’deki mesleki eğitime Avrupa boyutu kazandırmak; iş piyasasındaki insanlara daha iyi bir mesleki eğitim alma fırsatı yaratma ve böylece onların iş piyasasıyla bütünleşmesine yardımcı olmaktı. Bunların yanı sıra bu proje sayesinde, ortaklığa katılmış ülkeler arasında var olmayı ve gelecekte mümkün olan ortaklıkları geliştirmek için kültürlerarası diyalog ve değişime izin verme ile en etkin uygulamaların değişimini sağlamak öngörülmüştü.
 
Berlin’deki Otel ve Lokantaların yanı sıra Türk-Alman Aşçılar Derneği de İNKAY ile bu projenin hayata geçirilmesinde önemli roller oynamışlardır.
Katılımcılar, Berlin’de Türk Büyükelçiliğini ziyaret etmişler ve Büyük Elçimiz Hüseyin Avni Karslıoğlu tarafından da kabul edilmişlerdir.
İNKAY, söz konusu AB Projesiyle de ilk kez yurtdışında bir eğitim projesini hayata geçirmekle, başka AB projelerine katılmak için de ilgili kurumlar nezdinde proje önerileri beklenen bir kurum olarak değerlendirilmiştir. Yönetim Kurulu olarak, sizlerin huzurunda da bu proje nedeniyle yurtiçinde ve Almanya’da emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunarız.
Bu programla ilgi haberler fotoğraflarıyla birlikte basın bülteni hazırlanarak duyuruldu ve Turizmle ilgi Haber sitelerinde yayınlandı. ( Örnek; TUYED, Turizm Gazetesi ve Tourism Today)
AYLIK İNKAY TOPLANTILARI
Değerli arkadaşlar, gerek bizlerden gerekse üyelerimizden kaynaklanan eksiklikler nedeniyle aylık toplantılarımızda aksaklıklar oldu. Yönetimimizden kaynaklanan hatalar, genel olarak toplantı için uygun salon bulamamaktan kaynaklanmıştır. Yönetimdeki arkadaşlarımızın iş değişiklikleri buna neden olan diğer etken olarak değerlendirilmelidir.
İNKAY 248.AYLIK TOPLANTISI
Toplantı İŞKUR Antalya İl Müdürlüğü’nün toplantı salonunda 19 Mart 2013 tarihinde yapılmıştır. Toplantıda, içeriği Yönetim Kurulumuz tarafından hazırlanmış olan, mesleğe yeni başlamış İK çalışanları ile bu konuda çalışmayı isteyenler için, “İNKAY İnsan Kaynakları Yönetimi Semineri” Programının Tanıtımı yapılmıştır. Daha sonra YK Üyemiz Okay Çıkan İNKAY AB Projesi hakkında bilgi verdi. Antalya Çalışma ve İş Kurumu Yöneticileri ise 17-18 Nisan 2013 tarihinde Cam Piramit’te düzenlenecek Antalya Akdeniz İş Fırsatları Zirvesi ilgili tanıtım. Ayrıca İŞKUR İş Başı Eğitim Programları ile ilgili bilgi verdiler. Daha sonra ise, Enmac Danışmanlık Eğitmeni Hülya Mutlu, ”Fark Yaratan Liderlik” konulu bir sunum yaptı.
 İNKAY 249.AYLIK TOPLANTISI  
Toplantı 22.05.2013 tarihinde PGS World Palace Oteli – Kiriş / KEMER’de düzenlendi. Bu toplantıda ise güncel yasal kular tartışıldı.

  • İş Sağlığı ve Güvenliği yasası ve yayımlanan yönetmelikler.
  • İşe girişlerde istenen “Sağlık Raporu” uygulaması hakkında son durum.
  • Yabancı ve Uluslararası Koruma Kanunu hakkında bilgilendirme
  • Mesleki Yeterlilik ve sertifikasyon konusundaki son durum hakkında bilgilendirme.
Ayrıca, yeniden başlayan İş teftiş ve saha denetimleriyle ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu. Ücret Skalası ve Derneğimizin yürüttüğü AB Proje çalışmaları hakkında bilgi verildi
 
Antalya Akdeniz İş Fırsatları Zirvesi ve İstihdam Fuarı
İNKAY olarak, Antalya İŞKUR ve Akdeniz Üniversitesi’nin işbirliği ile Antalya Cam Piramit’te 17-18 Nisan 2013 tarihleri arasında düzenlenen “Antalya Akdeniz İş Fırsatları Zirvesi ve İstihdam Fuarı’na” davet edildik ve Derneğimiz adına tahsis edilen stantta yer aldık.
Fuar sırasındaki temaslarımız sayesinde gerek İŞKUR, gerek Üniversite ile ilişkilerimiz daha da artmış bulunmaktadır.
Derneğimize Gelen Bir Mesaj
İNKAY Yönetimi bizlerden önce Derneğimizin kuruluş aşamasından sonra oluşturulan birçok çalışmanın, etkinliğin bir göstergesi olarak bize ulaşan bir yazıyı sizlerle paylaşmak isteriz. İNKAY Yönetimi olarak bu mesaj umarım hepinizi de gururlandıracaktır.
Derneğimize e-posta ile 02 Temmuz 2013 günü Sayın İlker Öztürk tarafından gönderilen mesajın bir bölümünü sizlerle paylaşmak isteriz.
“İnsan Kaynakları alanına gönül vermiş bir birey olarak çok geç haberdar
olduğum İNKAY Derneği için hepinize teşekkür ederim. Bugüne değin teorik
anlamda ilgilendiğim HR alanının ülkemiz ve ilimiz adına büyük bir
gelişim katetmediğini ve çok az bireyin bu alanla ilgilendiğini
düşünerek üzülmekteydim. Bu alanda iç içe olduğum iş süreçleri de bu
fikrimi destekler nitelikteydi. Ancak çalıştığım şirketin iflas etmesi
neticesinde işsiz kalarak başladığım iş arama sürecimde, özellikle
turizm sektöründe karşılaştığım Personel ve İnsan Kaynakları
Müdürlerinin, dernekten bahsetmesi ve web sayfanızda yüzeysel
gezinmelerim neticesinde kendimi nasıl da yanılttığımın farkına vardım.
İNKAY Derneği’nin çatısı altında göstermiş olduğunuz çaba, biz
amatörlerin, profesyonel tecrübelerden yararlanması ve ayrıca dış
çevrede farkındalık oluşturulması açısından takdire şayan. Ben, İnsan
Kaynakları alanında kısa süreli bir profesyonel tecrübeye sahibim ve
şu an için de bu alanın bir oyuncusu olmaktan ziyade sadece bir izleyicisi
konumundayım. Bu sebeple hem bu güzel oluşumun bir parçası olabilmek hem
de HR alanında sahip olmak istediğim güçlü kariyerimi oluşturabilmek
adına siz profesyonellerden öncelikle bugün için yardım talep
etmekteyim. İnsan Kaynaklarında her geçen gün gelişen bir kariyere sahip
olabilmek amacıyla doktora eğitimimi bırakarak Sky Hava Taşımacılık A.Ş.
çatışı altında İK alanına ilk profesyonel adımımı attım. Ancak şirketin
Haziran 2013'te iflas etmesi neticesinde hem işsiz kaldım hem de ciddi
anlamda arzuladığım İnsan Kaynakları alanından da uzak kaldım. Henüz bu
alanda da tanışmışlıklarımın ve tecrübemin yeterli olmaması sebebiyle de
İnsan Kaynakları Dept. geri dönüş şu an için yapamamaktayım. Gelişime
açık, iletişimi kuvvetli, araştırmacı ve yenilikçi bir birey olarak
İnsan Kaynakları alanında istihdam fırsatına kavuşabilmem adına e-posta
ekindeki özgeçmişim ile sizlerin yardımını bekliyorum. Buraya kadar
değindikleri web sayfasında yer alan iletişim formu ile aktarmak istedim
ancak iletişim formu hata verdiği için bu yolu tercih ettim. Size
gönderdiğim bu posta için beni maruz görmenizi rica ediyorum. Ayrıca İK
alanında ve İNKAY çatısı altında sizlerin profesyonel tecrübeleriniz ile
ortaya çıkaracağınız projelerin bir parçası olabilmek ümidiyle; tüm
yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder ve iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla, İlker Öztürk”
Değerli arkadaşlar, burada da görüldüğü üzere Derneğimize üye olmayan geniş bir kitle bulunmakla birlikte İNKAY’ın varlığının kişiler üzerindeki olumlu etkisini bu mesajda da yer aldığı üzere küçük örneklerle de olsa görebiliyoruz. Bizler de geçmişte emeği geçmiş tüm üyelerimize ve Yönetin Kurulunda görev almış arkadaşlarımıza çalışmalarıyla bize böyle bir duyguyu yaşattıkları için teşekkür ediyoruz.
İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ EĞİTİM PROGRAMI
İNKAY olarak 2013 yılı için planladığımız fakat gerçekleştiremediğimiz “İnsan Kaynakları Yönetimi Sertifika Programını” Dilport Eğitim Kuruluşu ile birlikte düzenledik. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen kıstaslar çerçevesinde, bu programı 19 Ocak – 10 Mart 2014 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirdik.
Eğitim Programı, MEB nın kıstaslarına uygun olarak toplam 80 saat olarak planlandı, bunun 48 saatinde 8 modülden oluşan sınıfta eğitimler, geri kalanı ise uygulama çalışmaları ile geçti. 19 Ocak 2014 tarihinde Antalya’da Yıldız Akademi bünyesinde başlatılan eğitime sektörde farklı konularda çalışmakta olan 30 genç kursiyer katıldı. Hafta sonu kent dışından gelenlere yönelik olan eğitime 10, hafta içi gurubu eğitimine ise 20 kursiyer katıldı. Dört hafta içerisinde İNKAY Yönetim Kurulu Başkanı Talat Kanbir, Yön.Kur.Bşk. Yrd. Avni Aker ve Adem Yıldız eğitimlere danışmanlık yaptılar. Daha sonraki eğitim modüllerinde de İNKAY üyeleri Okay Çıkan ve Murat Başaran, Kursiyerler ile çalışmalar yaparak, sektördeki uygulamalar hakkında görüşmeler yaptılar. Uygulama örneklerini tartıştılar.
Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılan sınavdan sonra başarılı olan 30 kursiyere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Sertifikaları, Eğitmenleri ile İNKAY Yöneticilerinin katılımı ile verildi. MEB Uzmanları tarafından hazırlanan sınav sonrası tüm kursiyerlerimiz çok iyi notlar alarak bizleri de sevindirdiler.
İNKAY 251.AYLIK TOPLANTISI
Derneğimizin 251. Aylık Toplantısı 12 Şubat 2014 tarihinde Rixos Lares Oteli/Lara- Antalya’da düzenlendi. Toplantıya devam etmekte olan İNKAY İnsan Kaynakları Yönetimi Sertifika Programına katılan kursiyerlerin de katılımı ile geniş bir kitle katıldı. Toplantıda;
  • İş Sağlığı ve Güvenliği yasasındaki son değişiklikler.
  • Yabancı Çalışma İzin Uygulamasındaki son değişiklikler
  • Özürlü çalıştırma ile ilgili teşvikler ve son düzenlemeler.
  • Diğer yasal değişiklikler ile
 
1İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili yapılan denetimler ve incelenen konular.
2Derneğimiz ve düzenlenen kurs ile ilgili bilgilendirme..
3İş Hukuku ile ilgili son Yargıtay Kararları,
Ele alındı.
Turizmde 2014 Yılı Ücret Tablosu
Yönetim Kurulumuz üyelerinin çalışmaları ile hazırlanan ve yıllardan beri TUYED (Turizm Yazarları ve Gazetecileri Birliği) nin desteği ile ulusal basına duyurulan “Turizmde Yıllık Ücret Tablosu” ile ilgili haber bu yıl da 13.06.2014 tarihinde onlarca gazete ve haber sitesinde yer aldı.    
http://www.turizmdosyasi.com/haber_detay.asp?haberID=9893&HaberBaslik=turizmde-en-fazla-maas-artisi-eglendiren-ve-doyura 13.06.2014
http://www.tuyed.org.tr/turizmde-en-fazla-maas-artisi-eglendiren-ve-doyuranlara/  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20433007.asp  27.04.2012
http://www.sabah.com.tr/fotohaber/turizm/turizm-sektorunde-kim-ne-kadar-maas-alacak
http://www.memurlar.net/haber/472817/
TUYUP PROJESİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Avrupa Birliği işbirliğinde gerçekleştirilecek Turizm Sektöründe İşverenlerin ve Çalışanların Uyum Yeteneklerinin Artırılması Projesi (TUYUP) Ankara JW Marriot Otel'de 08.05.2014 tarihinde düzenlenen tanıtım toplantısına İNKAY davet edilmişti. Ancak, o sırada Yönetim Kurulu üyelerimizin hiçbiri işlerinin yoğunluğu nedeniyle bu toplantıya katılamadı.
Bu toplantıda, turizm sektöründe işverenlerin ve çalışanların uyum yeteneklerinin artırılması projesi ile 7,5 milyon Euro hibe eğitim desteği yapılacağı açıklandı.
"Avrupa Birliği ile ortak yürütülecek olan proje kapsamında 4 bine yakın işyerine ulaşılması hedefleniyor. Programa katılanlar Mesleki Yeterlilik Sınavı'na katılma hakkı kazanacak, projeye katılan işletmeler vergi ve sigorta indiriminden yararlanabilecek" konularında bilgi verildiğini öğrendik.


PROJENİN 6 TEMEL BAŞLIĞI

Projenin altı temel başlığı olarak;  İşgücü Analizi, Kupon Eğitim Programı, Farkındalık Yaratma Çalışmaları, İşgücü Analizi, Ortak Ağ Çalışmaları, Yeşil Yıldız Belgesi ve Turizm Sektörü Bilgi Bankası’ndan oluşmaktadır.

30 ay sürecek olan proje kapsamında Turizm Bakanlığı işletme belgeli 3 bin 500 otel ve 900 restoranda hem işverene hem de çalışanlara yönelik eğitimler verilmesi hedeflendi. TUYUP kapsamındaki Mesleki Eğitim Programı'na eleman yollayan işletmeler vergi ve sigorta indirimlerinden de yararlanabilecek. Programa katılanlar, Mesleki Yeterlilik Sınavı'na katılma hakkı kazanacak. Sertifikasını alan her bir çalışan için işverenlere vergi ve SGK primi indiriminin yolu açılacak. 

Toplantıya Antalya’dan turizm kuruluşlarını temsilen TÜROFED Başkanı Osman Ayık ile AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman katıldılar.

 
Antalya’da 04.11.2014 düzenlenen toplantı için İNKAY adına bir konuşma yapılmasının programa konulduğu belirtildi. Organizasyon komitesi ile yapılan görüşmede Antalya’da turizm sektöründe işgücünün yapısı, eğitim gereksinimleri, mesleki yeterlilik, sertifikasyon konularına değinen ve turizmcileri özendirecek şekilde bir konuşma yapılmasının projeye olumlu katkıları olacağı ifade edildi. Bunun üzerine tam gün olarak düzenlenen toplantıda Yönetim Kurulu Başkanımız Talat Kanbir bu konulara değinen bir konuşma yaptı.
 
İNKAY KURUCU VE ÖNCEKİ DÖNEMLER YÖNETİM KURULLARI ÜYELERİ TOPLANTISI
30.11.2014 tarihinde Antalya’da Yönetim Kurulumuz ile Kurucular ve önceki Yönetim Kurulları Üyelerinin Toplantısı yapıldı. Toplantıya Yönetim Kurulu Üyelerimizle birlikte toplam 17 kişi katıldı. Toplantıda 2015 yılı ve sonrasında Derneğimizin ne tür çalışmalar yapması gerektiği üzerinde duruldu. Bu toplantıya katılanların oybirliği ile Web Sitemizde üyemiz olan ve olmayan İK Yöneticilerine yönelik bir anket düzenlenmesi öngörüldü.
İNKAY DEĞERLENDİRME ANKETİ ve SONUÇLARI
Bunun üzerine Yönetim Kurulumuz tarafından hazırlanan 30 soru ve şıklarından oluşan anket Yönetim Kurulu Üyemiz Faik Yıldız tarafından Web Sitemizin “Ana Sayfasına”  04 Aralık 2014 tarihinde yüklendi. 21 Aralık’a kadar değerlendirilme yapılması istendi. İlk gün siteyi ziyaret eden 7 kişi oldu. Bunlardan 3 kişi üye, 3 kişi İNKAY üyesi değildi. Bir kişi de daha önce üye olduğunu işaretlemişti. İlk günkü bu durum bizleri sevindirdi. Ancak 21 Aralık günü (yani anketin son günü) anketi değerlendiren kişi sayısının 34 kişide kaldığını gördük. Böyle olunca, bir 10 gün daha uzatılmasını kararlaştırdık ve uyguladık. Ancak katılımda fazla bir değişiklik olmadı! Sizlere bu anket sonuçlarını biraz sonra sunacağız. Ancak, anketi değerlendiren 34 kişinin dağılımını özellikle vurgulamak istiyoruz. 21 Aralık günü itibariyle anketi değerlendiren 34 kişinin dağılımını açıklayınca, derneğimize ilginin ne düzeyde olduğunu sizlerin takdirlerinize bırakıyoruz. Anketi değerlendirenlerin sadece 14’ü üyemiz, üye olmayanlar 16 kişi ve 4 kişi ise daha önce üye olduğunu belirtmiş!
Ankete katılımla ilgili bir değerlendirme yapacak olursak; İNKAY’a üye olmayanlar hem İNKAY, hem de Web Sitemiz ile ilgili görüşlerini çok güzel ifade etmişler. Beklentilerini dile getirmişler. Anketin sonucunda üye olmayanların üyelerimize göre  “DAHA İLGİLİ” olduklarını anlıyoruz. 30 Kasım günü yapılan toplantıda da dile getirildiği üzere, Dernekten istek ve beklentiler 30 soruluk anket uygulamasında da benzer şekilde ifade edilmiştir.
Değerli arkadaşlar, derneğimizin 2013 ve 2014 yıllarındaki faaliyetlerini size özetleme çalıştık. Eksik ve aksaklıklarımızın olduğunun bizler de farkındayız. Bundan sonraki çalışmalarda sizlerin destek ve katılımlarına da ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, bizlere gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.
İNKAY Yönetim Kurulu
18 Ocak 2015